You are not logged in.

Dear visitor, welcome to Romania - The Community Forum (RTC). If this is your first visit here, please read the Help. It explains in detail how this page works. To use all features of this page, you should consider registering. Please use the registration form, to register here or read more information about the registration process. If you are already registered, please login here.

March

Marinel Chiriac

• "March" started this thread

Date of registration: May 19th 2013

• Send private message

1

Sunday, May 19th 2013, 10:58pm

Imparatul Traian, SMR

Pasagerul Imparatul Traian

Din colectia mea, doua carti postale- fotografii realizate ,conform stampilei aplicate pe verso, de catre " Atelierul Fotografic <<FOTOGLOB>> Virgil Nicolau & Aurel Lupu, Str.Carol No. 99 , peste drum de "Lascaridi" -Constanta ".

Dupa cum se stie pe data de 6 februarie 1927 , in primele ore ale diminetei , pe o ceata densa, pasagerul " Imparatul Traian" a esuat la 5 mile sud de Cap Tuzla ( sirena de ceata a farului nu functiona ) , in dreptul satului Tatlageac ( azi satul Dulcesti). Dezesuarea a fost efectuata de nava de salvare " King Lear", sub pavilion englez , avand la comanda un roman, comandantul Caciuleanu. Nava de pasageri a fost dusa la remorca pana la Constanta, unde dupa evaluarile comisiei de expertiza a fost declarata ca pierdere totala intrucat costul reparatiilor depaseau valoarea unei nave noi ! Astfel ca "Imparatul Traian" a fost vandut ca fier vechi, fiind dus la Genova unde a fost dezmembrat .

Comandantul vaporului era Constantin Perieteanu iar second Nicolae Mangus. Intre cei doi a avut loc o discutie in contradictoriu cu privire la pozitia navei inainte de momentul esuarii :
- Domnule commandant - indrazni Mangus adresandu-i-se I limba franceza pentru a nu fi inteles de timoneri . Si totusi cred ca suntem ceva mai la sud de Tuzla.
- Te inseli , domnule ! Suntem la nord de Constanta . Pe mine rotatiile masinii nu m-au inselat niciodata - ii raspunde suparat Perieteanu fara sa-l priveasca.

Peste cateva minute se dovedi ca secundul Mangus a avut dreptate ... vaporul atinsese fundul ! ........

sursa : Constantin Novac si NICOLAE M. BALOTA, "Oameni, Furtuni, Vapoare ", Editura Albatros , Bucuresti , 1984

alte detalii in " Flota Maritima Comerciala Romana - Un Secol de Istorie Moderna " de Valentin Ciorbea si Carmen Atanasiu, Editura Fundatiei "Andrei Saguna", Constanta,1995

This post has been edited 2 times, last edit by "March" (Apr 23rd 2015, 8:48am)

March

Marinel Chiriac

• "March" started this thread

Date of registration: May 19th 2013

• Send private message

2

Sunday, May 3rd 2015, 3:44pm

Alta fotografie a esuarii

Fotografia este luata din largul marii din travers-tribord vaporul avand o inlcinare de 28 de grade la babord ! Dupa pozitia vaporului se poate vedea ca s-a pus pe uscat aproape pe toata lungimea navei. De aici si dificultatea dezesuarii si costul ridicat al acestei operatiunii.

Cauzele esuarii, operatiunile de ranfluare si scoatere de pe uscat efectuate de vasul-salvator "King Lear" ( venit de la Constantinopol) sunt foarte bine descrise de Nicolae M. Balota , fostul comandant SMR/Navrom in memoriile sale , parte din ele tiparite in cartea " Oamenii, furtuni, vapoare" ( editura Albatros, 1984) depre care am mai vorbit pe aici.

Spune Balota in final despre cel care era la comanda vaporului ( chemat de la pensie !) in momentul esuarii : " Comandantul Perieteanu a fost pensionat, de asta data definitv, ducand cu sine povara unei nesanse si amaraciunea singurului sau esec tocmai la capatul unei stralucite cariere " ( Comandantul Perieteanu este infatisat pe o c.p. cu vaporul " Regele Carol I " pe care am postat-o la thread-ul respectiv )

This post has been edited 2 times, last edit by "March" (May 3rd 2015, 3:58pm)

Used tags

1906, Imparatul Traian, SMR

Social bookmarks